Cięcie się- moda czy bezradność?

Szacunkowy czas czytania: 2 min
pkbdx3n7Coraz więcej młodych ludzi sięga po żyletkę, kawałek szkła, cyrkiel. Dziewczyny i chłopcy tną się na potęgę!
W Internecie aż roi się od zdjęć pociętych rąk i nóg (uda są najbardziej popularne).
Rany są świeże, jeszcze krwawią, inne już widać, że krew zakrzepła. Płytkie, głębokie, krótkie, długie. Jakie kto chce. Jest z czego wybierać.
Pod zdjęciami lajki, mnóstwo komentarzy (rzadko negatywnych) pełnych zrozumienia, z gratulacjami. Młodzi ludzie dzielą się swoim doświadczeniem w tym zakresie.
Ostatnia internetowa akcja “Cut for Zayn”, osiągnęła naprawdę imponujący poziom!
Tysiące zdjęć pociętych rąk  młodych ludzi (głównie dziewcząt), wrzucanych do neta. Po co? Aby wyrazić swój smutek, rozpacz, że jeden członek zespołu One Direction zmienił kierunek swojego życia.
Fani a raczej psychofani, głęboko wierzą, że okazując w ten sposób “miłość” do Zayn’a, zmienią jego decyzję.
Raczej nie zdają sobie sprawy z tego, że Zayn, ma to głęboko w dupie.
Krwawiące rany nic nie zmienią a zostawią jedynie blizny. Jedna fotka krwawiącej ręki pociąga za sobą cięcie następnej osoby. Każda przecież jest największą, najbardziej oddaną fanką! Miałaby się nie pociąć? Przecież tak okazuje się się smutek i miłość!
Nawet jeśli cel nie jest tak szczytny, jak przywrócenie Zayn’a, to dobre cięcie nie jest złe. Nastolatkowie tną się, bo im smutno, tną się bo im wesoło, tną się bo tęsknią, tną się bo nikt ich nie rozumie, bo wtedy są cool.
Oczywiście w czasach kiedy ja chodziłam do szkoły, ludzie, znajomi też się cieli (nieliczni co prawda, ale jednak). Raczej robili to w zaciszu domowym, nie obnosili się z tym, nie było to powodem do dumy.
Jak to jest z dzisiejszym cięciem? Wiadomo, że grupa rówieśnicza w pewnym wieku jest bardzo ważna i wpływowa. Jeśli współcześni nastolatkowie przyklejeni  są do Internetu (komputer, telefon, stacjonarnie, przenośnie), to tam szukają inspiracji i pomysłu na życie, sposobu jak okazywać uczucia. Żyjemy w dobie zaniku dialogu między ludźmi, zaniku realnych interakcji międzyludzkich.
Jak dziecko ma wyrazić emocje, skoro nie bardzo potrafi je nazwać?
Bez względu, czy dziecko tnie się dla Zayn’a, czy dlatego, że nie radzi sobie z problemami, mamy obowiązek reagować! Pomagać. Nawet cięcie się “w imię mody” pokazuje nam, że młoda osoba ma problem z emocjami.
Kochani Dorośli, zerknijcie czasem pod bransoletki swoich córek, bandamki synów, pod długi rękaw, który noszą nawet jak jest ciepło. Zerknijcie na nogi. Nastolatkowie dobrze wiedzą, jak to robić, by niepożądane  osoby, tego nie zobaczyły.
Ma nadzieję, że nie zobaczycie nic niepokojącego. Jeśli zobaczycie cięcia, zachowajcie spokój. Wasze dziecko, potrzebuje miłości.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.