Poród. Jak rodzić po swojemu?

Szacunkowy czas czytania: 7 min

Poród jest przeżyciem wyjątkowym. Z różnych powodów. Oprócz najważniejszej wyjątkowości jaką jest przyjście na świat nowego człowieka, pozostałe powody wyjątkowości, które sprawiają, że to przeżycie staje się niezapomniane, nie są zbyt przyjemne dla kobiety.

Większość kobiet – o ile nie wszystkie – chciałyby by ich poród był bezpieczny dla nich samych i ich dziecka, najbardziej możliwie komfortowy, był przeżyciem na miarę możliwości intymnym a ból porodowy nie zdominował reszty odczuć.Niestety, gdy kobieta zaczyna rodzić – szczególnie, gdy jest to jej pierwszy poród, ból, strach i dezorientacja biorą siłę. W zasadzie, jedyne czego chce to urodzić. Najlepiej jak najszybciej.

Rzadko zachowuje wtedy “zimną krew” i zgadza się na to, co w danej chwili proponują – a często decydują za nią – lekarze. Nie ma się co dziwić. Kobiety często nawet nie wiedzą, że mogłyby się na coś nie zgodzić, lub o coś poprosić lub zażądać.

Kobiety boją się nie wyrazić zgody na coś, bo ufają, że lekarz wie lepiej i nie chcą brać odpowiedzialności za ewentualne skutki. Nie proszą o nic, bo często nie wiedzą o co mogłyby poprosić i nie żądają, bo nie chcą narazić się lekarzowi i często nie są świadome swoich praw.  Rodzące myślą o dziecku zapominając o sobie. Jednak komfort mamy w czasie porodu przekłada się na komfort malucha. Należy również pamiętać, że nie wszystko co proponuje lekarz – by przyspieszyć, ułatwić itd. – jest korzystne dla dziecka. Oczywiście nie chodzi tu o działanie z premedytacją na szkodę rodzącej. Chodzi o pewną rutynę, o stosowanie środków, które nie powinny ale mogą zaszkodzić rodzącemu się dziecku.

Tak więc rodzą wedle postępowania i decyzji lekarza.  Godzą się na niewygodne pozycje, leżenie bez ruchu pod kroplówką i przypięte do KTG. Bez picia. Poddają się masażowi szyjki macicy, godzą się na przebijanie pęcherza płodowego, na podanie oksytocyny. Uznają, że nacinanie krocza jest czymś normalnym i niezbędnym, nie zwracają uwagi na “wypychanie dziecka” . Nie są świadome, że wielkość dziecka jest wskazanie do cesarki – dla dobra matki i dziecka. Chcą rodzić naturalnie, będąc pod presją: “cesarka to nie poród. Ta co się jej poddała nie urodziła, nie wie co to znaczy poród”, lub są przekonane, że cięcie cesarskie jest czymś złym. I męczą się próbując rodzić duże dzieci, choć i tak często ta próba kończy się cesarką ze względu na zagrożenie życia dziecka….i matki.

Oczywiście zdarzają się sytuacje nieoczekiwane, jak krwotok, zanik tętna dziecka, gdzie nie ma miejsca na zastanawianie się bo priorytetem jest ratowanie życia matki i dziecka. Jeśli jednak poród przebiega bez komplikacji , matka – jako główna zainteresowana – ma wpływ na to jak będą przebiegały narodziny jej dziecka. Kto będzie jej towarzyszył, w jakiej atmosferze będzie przebiegał, jak łagodzony będzie ból, ile czasu będzie chciała spędzić z dzieckiem w kontakcie skóra do skóry tuż po urodzeniu itd.

Wydawać by się mogło, że świadomość kobiet dotycząca porodu jest wysoka. Jednak parę dni temu miałam okazję być na oddziale położniczym. Po rozmowie z kobietami, które były przed porodem ręce mi opadły. Zdecydowana większość nie miała pojęcia czym jest Plan Porodu. Nieliczne, które o nim słyszały, nie wiedziały do końca o co w nim chodzi. Żadna nie miała ze sobą planu porodu. Powszechne było zdanie, że by poród był przeżyciem na miarę możliwości “przyjemnym” trzeba mieć w szpitalu “swojego” lekarza lub trzeba wiedzieć komu “dać w łąpę”. Ponadto panie jasno wyrażały swoją obawę, by powiedzieć lekarzowi, że czegoś oczekują, na coś się nie zgadzają, bo “nie wypada, lekarz to lekarz, narażą się i poród będzie jeszcze gorszy”. Większość  nie miała pojęcia na czym polega przebijanie pęcherza płodowego, jak działa oksytocyna, że mogą rodzić nie tylko w obecności ojca dziecka.

Mimo nagłaśnianych akcji typu “rodzić po ludzku” nadal przeważa jakieś dziwne przekonanie, że lekarz jest krową świętą i nie wypada, ba, nawet nie można zwrócić mu uwagi, mieć inne zdanie niż on. Nadal panuje przekonanie, że trzeba dawać w kopercie i zgadzać się na to co i jak robi lekarz. Nawet, gdy czegoś się nie chce lub gdy jakieś badanie sprawia ból lub dyskomfort (np.przez obecność studentów). Warto pamiętać, że nawet badanie przy pomocy wziernika, boli na tyle, na ile lekarz jest niedelikatny.

Biorąc to wszystko pod uwagę, zamieszczę poniżej przykładowy plan porodu, który stworzyłam na okoliczność swojego własnego, oraz elementarne wiadomości z którymi dobrze jest się zapoznać zanim udamy się na porodówkę.

Drogie Panie, dbajcie o siebie.

 

Przykładowy Plan Porodu – bierzemy go ze sobą do szpitala i oddajemy lekarzowi, który nas przyjmuje. Nie są to prośby z kosmosu. Wynikają zarówno z praw pacjenta, jak i opieki okołoporodowej. Oczywiście w zależności od sytuacji można dopisać lub pominąć niektóre kwestie.  Inne wzory znajdują się np.na stronie Rodzić po ludzku, lub na stronach szpitali położniczych.

Szanowni Państwo,

 Napisałam ten Plan Porodu, by przekazać Państwu moje oczekiwania związane z porodem. Będę wdzięczna, jeśli sprawując opiekę nade mną i moim dzieckiem weźmiecie ten plan pod uwagę. Rozumiem, że podczas porodu może okazać się, że niektórych punktów z mojego Planu Porodu nie można zrealizować. W takiej sytuacji chciałabym prosić o pełną informację i mieć możliwość analizy sytuacji i podejmowania decyzji.

PLAN PORODU

imię nazwisko 

Ważne informacje:

Wiek 

inne ważne informacje (np. cięcia, poprzednie porody, choroby itp)

 

Oczekiwania wobec miejsca/warunków porodu

– Chciałabym mieć możliwość rodzić w sali pojedynczej.

– Zależy mi, by w sali była toaleta.

– Chciałabym, aby w sali porodowej było przyciemnione światło, panowała cisza.

– Zależy mi na zachowaniu intymnej atmosfery i ograniczenia wszelkich bodźców nie związanych z porodem

Osoba towarzysząca/osoby obecne podczas porodu

– Chcę/nie chcę  rodzić z bliską osobą/doulą.

– Chciałabym/nie chciałabym, aby osoba towarzysząca była ze mną przy wszystkich zabiegach w każdym momencie ciąży

– Zależy mi/nie wyrażam zgody , aby mojej osobie towarzyszącej udzielano informacji o postępie porodu

–Nie wyrażam/wyrażam  zgody na obecność studentów/tek położnictwa i medycyny w czasie mojego porodu, w żadnej jego fazie

– Zależy mi na tym/nie zależy, aby podczas porodu obecne były tylko niezbędne osoby z personelu medycznego.

Przygotowanie do porodu

– Zależy mi/(lub wyrażam na to zgodę), aby nie wykonywano żadnych zabiegów przygotowujących do porodu (lewatywa, golenie krocza), chyba że o nie poproszę.

– Wyrażam/nie wyrażam zgodę na założenie wenflonu przy przyjęciu do szpitala, jednak w razie konieczności podania mi jakiegokolwiek leku, chcę mieć możliwość otrzymania pełnej informacji o powodach takiej decyzji i mieć możliwość wyrażenia (lub nie) zgody na jego podanie

Poród

– Zależy mi na pełnej i bieżącej informacji o postępie porodu.

– Zależy mi by mój poród był naturalny, bez zbędnych zabiegów (podanie oksytocyny, przebicie pęcherza płodowego, stałe monitorowanie aparatem KTG), chyba, że sytuacja medyczna będzie tego wymagała, w tej sytuacji chciałabym by dokładnie mi wszystko wyjaśniono.

– Proszę pytać mnie o zgodę na wszystkie badania i zabiegi podczas porodu.

– Zależy mi, by wszystkie proponowane interwencie medyczne poprzedzone były wnikliwą analizą mojej sytuacji, biorąc również pod uwagę moją historię poprzednich ciąż

– Zależy mi by ograniczyć liczbę badań dopochwowych przez wzgląd na moje traumatyczne doświadczenia. Chcę, aby jakiekolwiek badania dopochwowe były wykonywane tylko w razie konieczności.

– Chciałabym mieć możliwość na swobodne wydawanie dźwięków i/lub krzyku podczas porodu.

– Chciałabym móc złagodzić głód w trakcie porodu.

– Chciałabym mieć możliwość zaspokojenia pragnienia w trakcie porodu.

– Nie wyrażam/wyrażam zgody na masaż szyjki macicy i wyciskanie dziecka z brzucha –„chwyt Kristellera”.

Pierwszy okres porodu

– Chciałabym mieć swobodę poruszanie się w pierwszym okresie porodu.

– Jeżeli zaistnieje konieczność podania mi kroplówki lub monitorowania stanu dziecka, chciałabym zachować możliwość poruszania się i przyjmowania dowolnej pozycji.

Drugi okres porodu

– Chciałabym mieć możliwość wyboru najlepszej dla mnie pozycji w drugim okresie porodu. Chciałabym, by położna doradzała mi co jest najlepsze dla mnie i dziecka.

– W drugim okresie porodu chciałabym przeć zgodnie z tym, jak podpowiada mi instynkt, przeć spontanicznie.

– Chciałabym prosić o przygaszenie świateł i wyciszenie w chwili, gdy dziecko będzie wychodzić na świat.

– Zależy mi, aby w trakcie rodzenia się dziecka obecny był tylko niezbędny personel i osoba towarzysząca

Łagodzenie bólu porodowego

– Jeśli poproszę o środki przeciwbólowe, proszę poinformować mnie o etapie porodu, na jakim jestem i jaka forma znieczulenia byłaby wskazana

– Nie wyrażam/wyrażam zgody na podanie dolarganu oraz innych środków zmieniających świadomość.

– Jeśli poproszę o ulżenie mi w bólu, prosiłabym o zaproponowanie mi w pierwszej kolejności naturalnych metod łagodzenia bólu porodowego.

– Jeśli zostanie podane mi znieczulenie zewnątrzoponowe, chciałabym zachować możliwość poruszania się i przyjmowania dowolnej pozycji.

Nacięcie/ochrona krocza

– Zależy mi na uniknięciu nacięcia krocza.

– Chciałabym, aby położna starała się ochronić moje krocze poprzez okłady i poinstruowanie mnie w czasie parcia.

– Proszę o miejscowe znieczulenie przy zszywaniu krocza jeśli zajdzie potrzeba jego nacięcia

Wywołanie/stymulacja porodu

– nie wyrażam zgody na przebicie pęcherza płodowego

– Jeśli wywołanie porodu będzie konieczne, chciałabym, aby najpierw został użyty żel z prostaglandyną, zanim zostanie podana oksytocyna.

Cesarskie cięcie

– Chciałabym uniknąć cesarskiego cięcia- lub zależy mi na cesarskim cięciu

– Jeśli cesarskie cięcie będzie konieczne, chciałabym zostać o wszystkim dokładnie poinformowana.

– Zależy mi, by mieć możliwość jak najszybszego pierwszego kontaktu z dzieckiem, jeśli stan zdrowia dziecka będzie na to pozwalał.

– Jeśli będzie to możliwe, chciałabym aby dziecko zostało oddane na ręce osoby towarzyszącej od razu po porodzie.

Po porodzie

– Zależy mi, by pępowina została przecięta dopiero wtedy, gdy przestanie tętnić.

– Chciałabym, aby moje dziecko było u mnie na brzuchu w kontakcie „skóra do skóry” tak długo, jak będziemy tego potrzebowali.

– Nie wyrażam zgody na robienie zdjęcia mojemu dziecka podczas ważenia, zwłaszcza z użyciem lampy błyskowej.

– Proszę zważyć i zmierzyć moje dziecko po zakończeniu pierwszego kontaktu skóra do skóry.

– Chciałabym od razu po porodzie dowiedzieć się, ile waży i mierzy moje dziecko oraz uzyskać wszelkie możliwe informacje na temat jego zdrowia

 

– Proszę o przeprowadzenie pełnego badania lekarskiego w późniejszym czasie, po zakończeniu pierwszego kontaktu, jeśli nie będzie przeciwwskazań medycznych.

 

Trzeci okres porodu

– Zanim zostaną podane mi środki naskurczowe, chciałabym spróbować urodzić łożysko samodzielnie.

 

Na oddziale położniczym

– W momencie, gdy odzyskam siły, chciałabym, aby dziecko było ze mną w pokoju.

– Chciałabym, aby dziecko było ze mną w pokoju w ciągu dnia, a w nocy na sali noworodkowej – tutaj w zależności od potrzeby. Może być cały czas

– Chciałabym zostać dokładnie poinstruowana, jak mam przewijać i kąpać dziecko.

– Chciałabym, aby kąpiel dziecka i inne czynności pielęgnacyjne oraz ew. badania i zabiegi odbywały się w obecności mojej lub ojca dziecka.

– Zakładając, że i ja i dziecko będziemy czuć się dobrze, chciałabym być wypuszczona do domu najszybciej jak to jest możliwe.

Karmienie noworodka

– Chciałabym mieć możliwość skorzystania z porady konsultanta laktacyjnego najszybciej jak to możliwe

– jeśli karmienie piersią nie będzie możliwe, chciałabym być poinformowana czym karmione jest moje dziecko i poinstruowana jak ma wyglądać kontynuacja karmienia po wyjściu ze szpitala

 

Szczepienia

– Zgadzam się/nie zgadzam się  na niezbędne szczepienie dziecka.

– Proszę, aby szczepienie dziecka odbyło się w obecności mojej lub ojca dziecka

 

Warto zapoznać się również z tym jakie sutki niepożądane dla dziecka (również matki) wiążą się z podaniem/zastosowaniem:

  • syntetycznej oksctocyny
  • dolarganu
  • przebicie pęcherza płodowego
  • masaż szyjki macicy
  • „chwyt Kristellera”
  • żel z prostaglandyną

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.